ایجاد سوال
dark_mode
2 دوستدار 0 امتیاز منفی
300 visibility
موضوع: ویندوز توسط:

سیستم‌عامل ویندوز به‌عنوان مجموعه‌ای گسترده از انواع و اقسام اپلیکیشن‌های مختلف از استحکام پایینی در برابر اختلال در عملکرد مجموعه‌های بهم پیوسته نرم‌افزاری برخوردار و مستعد بروز مشکلات با درصد بسیار فراوان‌تری می‌باشد، بر همین اساس تضمین فعالیت روان و صحیح محیط فوق بر عهده میان‌افزارهای گوناگونی واگذار گشته است که Runtime Broker یکی از انواع آن‌ها می‌باشد.

فرآیند نامبرده که ایفای نقش خود را مستقیماً در مدیریت مجوزهای دسترسی اپلیکیشن‌ها و کنترل و هدایت رفتار برنامه‌های پیش‌فرض صورت می‌دهد در زمینه عملکرد بی‌عیب و نقص سیستم‌عامل ویندوز 10 تاکنون تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص داده است، اما گستردگی گستره فعالیتی این دسته از میان‌افزارها گاهی اوقات ممکن است به ایجاد مشکلاتی در کارکرد آن‌ها نیز منتهی شده و منجر به بروز اختلالات کوچک و بزرگ گوناگونی گردند که این مهم در فرآیند Runtime Broker در قالب مصرف بیش از حد منابع واحد پردازنده مرکزی (CPU) و کاهش سرعت رایانه شخصی نمودار می‌شود.

Runtime Broker

ازآنجایی‌که مشکل فوق در سیستم‌عامل ویندوز 10 تقریباً شایع به شمار می‌رود، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به نحوه چگونگی مرتفع‌سازی آن بپردازیم. فرآیند Runtime Broker همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد در دسته میان‌افزارها طبقه‌بندی می‌گردد، لذا علت افزایش مصرف منابع پردازنده مرکزی به عملکرد فرآیند بازگردانی نمی‌گردد، بلکه اپلیکیشن‌ها و همچنین اعلان‌های پیش‌فرض ویندوز عامل اصلی ایجاد اختلال به شمار می‌روند.

بر اساس گزارش‌های به اشتراک گذاشته شده از جانب برخی از کاربران ویندوز 10، غیرفعالسازی قابلیت نمایش نکات کاربردی سیستم‌عامل در زمینه مرتفع‌سازی مشکلات توانسته است مفید واقع شود. برای این منظور ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس با کلیک نمودن بر روی گزینه Settings به بخش تنظیمات مراجعه کنید.

حال کافی است تا پس از ورود به بخش System، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Notification &ampactions مراجعه و سپس گزینه Show me tips about windows را غیرفعال کنید.

Runtime Broker

اکنون به‌منظور بررسی کارساز بودن دستورالعمل می‌توانید با استفاده از یک نرم‌افزار سوم شخص درصد میزان استفاده از منابع پردازنده مرکزی را به مدت چند ثانیه تحت نظارت گرفته و یا این مهم را مستقیماً از طریق برنامه مدیریت وظایف (سربرگ Performance) به انجام رسانید.

از جمله دیگر مواردی که در بروز سناریو فوق و افزایش مصرف منابع پردازنده مرکزی می‌توان به آن‌ها اشاره کرد اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نصب شده بر روی سیستم‌عامل از جانب کمپانی مایکروسافت می‌باشد که برنامه نمایش تصاویر (Photos) در این میان سهم بسیار بالاتری را نسبت به دیگر گزینه‌های مربوطه به خود اختصاص داده است. اپلیکیشن نامبرده به‌منظور افزایش سرعت خود اغلب به ایندکس نمودن تمامی عکس‌های موجود در دیسک سخت رایانه شخصی مبادرت می‌ورزد که این مهم در صورت افزایش تعداد تصاویر ذخیره‌سازی شده به کاهش سرعت رایانه و نمایش پیغام خطا منتهی می‌گردد، لذا پاک‌سازی آن در زمینه مرتفع‌سازی مشکلات تأثیرگذار می‌باشد.

ابتدا عبارت Powershell را در کادر جستجوی محتوای منوی استارت تایپ و پس از نمایان گشتن آیکون اجرایی Windows Powershell، با کلیک راست نمودن بر روی آن و سپس انتخاب گزینه Run as administrator، برنامه را با قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل اجرا نمایید.

حال کافی است تا به‌منظور پاک‌سازی اپلیکیشن نمایش تصاویر سیستم‌عامل، دستور زیر را در پنجره به نمایش درآمده تایپ و سپس کلید اینتر را بفشارید:

Get-AppxPackage *photos* | Remove-AppxPackage

مجدد میزان درصد مصرف پردازنده مرکزی را تحت نظارت گرفته و نتیجه را بررسی نمایید.

اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نصب شده در قالب ویندوز 10 به دلیل ماهیت ساختاری خود و نیاز به شبکه اینترنت جهت عملکرد صحیح برخی از آن‌ها اغلب منابع تقریباً فراوانی را نیازمند می‌باشند که این مهم در صورت بروز مشکل در میان‌افزارهای ویندوز نظیر Runtime Broker نیز به وضوح قابل مشاهده می‌گردد. بر همین اساس درصورتی‌که روش اشاره شده در بخش اول نوشته مفید واقع نگشته و پاک‌سازی برنامه نمایش تصاویر نیز در این مهم نتوانست تأثیری را به خود اختصاص دهد، پیشنهاد می‌شود که حذف دیگر اپلیکیشن‌های ویندوز را در دستور کار خود قرار دهید. توضیحات گردآوری شده در ادامه فهرستی از تمامی برنامه‌های پیش‌فرض نیازمند منابع فراوان را شامل گشته است، اما پیشنهاد می‌شود که پاک‌سازی تمامی آن‌ها را به یک باره صورت نداده و این مهم را به ترتیب به انجام رسانید (نظارت بر میزان مصرف منابع پردازنده مرکزی پس از حذف هر اپلیکیشن فراموش نشود).

Get-AppxPackage *windowscommunicationsapps* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *windowscamera* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *zunemusic* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *windowsmaps* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *zunevideo* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *messaging* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *phone* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *bingweather* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *windowsstore* | Remove-AppxPackage
 Get-AppxPackage *windowsalarms* | Remove-AppxPackage

فهرست فوق اپلیکیشن‌هایی را شامل گشته است که در عملکرد هسته اصلی سیستم‌عامل هیچ‌گونه تأثیری رابه خود اختصاص نداده و اغلب توسط طیف کثیری از مصرف‌کنندگان نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که قصد دارید تا عملیات نصب برخی از اپلیکیشن‌ها را در آینده مجدداً به انجام رسانید، از پاک‌سازی برنامه فروشگاه مایکروسافت (Store) حدالامکان خودداری کنید (مگر اینکه که عامل بروز مشکل مستقیماً به آن باز گردد).

اگر خواستی، با این لینک از ما حمایت کن

پاسخ شما

looks_5نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
عدد چهار رقمی در تصویر را وارد کنید

برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.
اگر حساب گوگل دارید به راحتی وارید شوید

0 پاسخ وجود دارد

سوالات مشابه

برای دسترسی راحت به مطالب سایت ، اپلیکیشن سایت را نصب کنید
و لطفا بعد از نصب امتیاز دهید. با تشکر از حمایت شما
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 74 visibility
ارسال شده در 29 آذر 1401 موضوع: شبکه های کامپیوتری توسط: بی نام
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ 55 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ 47 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ 36 visibility

23.2k سوال

8.5k پاسخ

607 دیدگاه

9.6k کاربر

58 نفر آنلاین
0 عضو و 58 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 1270
بازدید دیروز: 8865
بازدید کل: 14927622
...