ایجاد سوال
dark_mode
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
140 visibility
موضوع: شبکه های مجازی توسط:

در چند روز اخیر شاهد لو رفتن اطلاعات فیس بوک و برخی شبکه های مجازی دیگر بودیم.سوالی که در ذهن اکثر کاربران پیش آمده این است که آیا می شود به سایر خدمات اینترنتی مانند فضای ذخیره سازی ابری اعتماد کرد؟آیا دراپ باکس و آی کلود و ... قابل اعتماد است؟

فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

ابر یک اصطلاح بسیار مبهم است. در معنای وسیع، به معنی یک سرویس وب است که بر روی سرور دیگری اجرا می شود. اما تقریبا این تعریف می تواند به هر وب سایت دیگری نیز اعمال شود. در عوض، ما به بسیاری از سرویس های وب مدرن که در طول دهه گذشته ظهور کرده اند مراجعه می کنیم. این سایت ها بیشتر شبیه به برنامه هایی هستند که بر روی رایانه شما اجرا می شوند اما درعوض بر روی فضای مبتنی بر ابر و کامپیوترهایی که در جای دیگری قرار دارند به اجرا درمی آیند.

این فهرست شامل ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری عمومی مانند دراپ باکس و گزینه های خاص مانند Google Photos و iPhotos، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر، برنامه های وب مانند گول درایو و آفیس ۳۶۵، سرویس های استریم مانند Netflix و Spotify می باشد و اساسا آن چیزی است که شما در حالت آفلاین در دستگاه خود از آن استفاده می کنید. این سرویس ها کماکان ادامه دارند و گسترش می یابند.

  1. هر اقدام شما در وب قابل ردیابی است

بسیاری از ما فکر می کردیم همه چیز در فضای وب ناشناس است و هیچ چیز از بین نمی رود. هر دو این برداشت ها نادرست هستند چراکه ​​محتواهای زیادی وجود دارد که دیگر نمی توانیم به آن ها دسترسی پیدا کنیم زیرا ممکن است مقالات قدیمی از یک سایت حذف شده باشد و یا فعالیت آن متوقف شده است. همچنین ممکن است شما در برخی شبکه های اجتماعی حساب کاربری داشته باشید که مدت هاست از آن ها استفاده نمی کنید. به نظر شما آیا برخی از این اطلاعات هنوز هم در سرورها وجود دارند؟ بدون شک بله. اما بخش زیادی از اطلاعات در واقع همان داده هایی هستند که هیچ کس آن ها را نخواهد دید.

به همین ترتیب، هیچ کاری که ما در وب انجام می دهیم ناشناس نیست. ما برای اتصال به وب، یک آدرس IP تولید می کنیم و هر وب سایتی که بازدید می کنیم می تواند آدرس IP ما را ببیند، اما این همه داستان نیست، در واقع اطلاعاتی وجود دارد که هر مرورگر وب و بسیاری از سایت ها می توانند در مورد شما کسب کنند.

این ها اطلاعات زیادی هستند و ما هنوز درباره خدمات ابری صحبت نکرده ایم. ابتدا می خواهیم تعیین کنیم که صرفا برای اقدام به دریافت و مشاهده آنلاین اطلاعات نیاز به ارائه برخی اطلاعات است اما این داده ها لزوما نباید به هر کس داده شود و یا در جایی ذخیره شوند. اگرچه بسیاری از سایت ها و آگهی ها با استفاده از کوکی ها این اطلاعات را دنبال می کنند. جالب است بدانید، یک فرم دنباله ای وجود دارد که می تواند بیشتر مکان هایی که در سراسر وب بازدید کرده اید را نشان دهد. هنگامی که شما شروع به ایجاد حساب در هر سایت یا شبکه اجتماعی می کنید (چیزی که تقریبا هر سرویس ابری نیاز به انجام آن دارد)، این دنباله بزرگتر می شود.

  1. هیچ کاری که شما انجام می دهید خصوصی&nbsp نیست

برای نشان دادن یک صفحه وب، یک سرور باید اطلاعات خاصی در مورد شما دریافت کند و ممکن است شما ایده مبهمی از جایی که با آن ارتباط برقرار کرده اید، داشته باشید، اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که لازم نیست این اطلاعات ذخیره شوند.

هنگامی که یک حساب کاربری ایجاد می کنید، همه چیز تغییر می کند. خلاصه ایجاد یک حساب کاربری این است که داده های خاصی را حفظ کند تا بعدا دوباره نمایش داده شوند. این ممکن است شامل همه پیام هایی که ارسال کرده اید، موسیقی هایی که گوش کرده اید، اطلاعات کارت اعتباری شما، سابقه خرید و یا بسیاری موارد دیگر باشد.

این شیوه متفاوت از نحوه کار کردن به صورت آفلاین است. در حالی که هر کسی می تواند یک نامه را رهگیری کند، اما هیچ کس نامه ای که از طریق پست الکترونیکی فرستاده اید را ذخیره نمی کند. به طور مشابه، در حالی که مردم تقریبا می توانند تعداد شنوندگان ایستگاه های رادیویی را اندازه گیری کنند، هیچ کس توجهی به ایستگاه هایی که شما به طور خاص گوش می دهید، ندارد. هنگامی که شما پول نقد پرداخت می کنید، هیچ کس از مکان هایی که شما برای خرید رفته اید و یا چیزهایی که خریده اید، ندارد اما در مقابل، کارت های اعتباری این اطلاعات را حفظ می کنند خواه از آن ها آنلاین استفاده کرده باشید یا آفلاین.

ممکن است برخی از این حساب ها هویت شما را نشان دهند، در حالی که دیگران آن را ندارند. با این حال، هنگامی که کسی اطلاعات خاصی در مورد شما دارد، تصور این موضوع سخت نیست که بر سر این اطلاعات با هم درگیر شوید!

دانستن یک آدرس ایمیل یا یک نام کاربری به اندازه کافی برای اتصال به یک حساب کاربری کفایت می کند. اگر شما به صورت خودکار به حساب های مشابه وارد شوید، کوکی ها یا تاریخچه مرورگر وب شما (که بعضی از آن ها هم اکنون می توانند به صورت آنلاین همگام سازی شوند)، به سرعت می توانند هویت شما را با هم ترکیب کنند. ممکن است شما تعجب کنید چقدر انجام این کار آسان است که بفهمید چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید!

  1. همه ما یک نمایه داده داریم

اطلاعات و جزئیات مرتبط با ما به طور منظم خرید و فروش می شود. برای مثال، فیس بوک فقط از داده های جمع آوری شده از ما با استفاده از سرویس های خود و یا آن چه که از طریق کوکی ها برای ردیابی ما در سراسر وب بدست می آورد، استفاده نمی کند. این پلت فرم اجتماعی، اطلاعاتی درباره عادت های آفلاین ما را نیز جمع آوری می کند و به همین دلیل است که این شرکت همچنان در فضای کسب و کار موفق باقی مانده است، زیرا اطلاعات بیشتری در مورد کاربران خود می داند و می تواند آن ها را بهتر از هر کس دیگری هدف قرار دهد.

وقتی شرکت ها این اطلاعات را در مورد ما جمع آوری می کنند، دیگران مجبور به انجام این کار نیستند. فشارهای قانونی، سازمان های اطلاعاتی، هکرها و دیگران می توانند به وسیله ابزار قانونی یا غیرقانونی به این منابع دسترسی پیدا کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد ما بدست آورند و یا این که امیدوار باشند تا خودشان بتوانند این کار را انجام دهند.

این مشکل محدود به پلت فرم های عمومی مانند فیس بوک و توییتر نمی شود. آمازون، گوگل، دراپ باکس و هر فروشگاه دیگری اطلاعات مختلف اما بسیار خصوصی را در مورد هر یک از ما دارد. هر کسی با دسترسی به این حساب ها می تواند از چگونگی زندگی ما، جایی که می رویم، دوستان ما، آن چه که می خوریم، چیزهایی که می خریم و بسیاری موارد دیگر به راحتی مطلع شود.

شما ممکن است با دسترسی هایی که هر برنامه با نصب روی گوشی شما برای خود ایجاد می کند هیچ مشکلی نداشته باشید، اما آیا می خواهید اطلاعات خصوصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ با اطلاعاتی که برخی از این شرکت ها در مورد ما می دانند، می توانند برخی از ما را به شدت دچار مشکل کنند.

  1. تغییر شرایط استفاده از سرویس ها

ما از افرادی که به صورت چهره به چهره با آن ها تعامل داریم این انتظار را داریم تا در کلمات و سخنان خود مواظبت داشته باشند. همه ما می دانیم که این شرکت ها در یک شخص خلاصه نمی شوند، اما از طرف دیگر، همه ما از خدمات و سرویس های آن ها استفاده می کنیم. این رویه برای روابط شخصی ما اصلا خوب نیست و در بسیاری از امور قراردادی قابل قبول نیست. اگر شما یک سند رهن را امضا کنید، می دانید که دقیقا چه کاری را انجام می دهید. همین موضوع در زمانی که شما یک ماشین را اجاره می دهید و یا برای تعمیرات هزینه ای را پرداخت می کنید، صدق می کند.

شرایط استفاده از خدمات برای هر سرویس آنلاین ثابت نیستند و می توانند به صورت ناگهانی از سوی ارائه دهنده آن ها تغییر کنند. هر زمان که پلت فرم هایی مانند راپ باکس یا گوگل تغییرات قابل ملاحظه ای را در شرایط استفاده از خدمات خود اعلام می کنند، اتفاق خاصی نمی افتد زیرا این شرکت ها می دانند که اغلب کاربران به تغییرات جدید توجهی نمی کنند.

  1. آینده اطلاعات ما نامعلوم است

آیا از تلفن هوشمند خود به عنوان دوربین عکاسی نیز استفاده می کنید؟ آیا به صورت خودکار با استفاده از گوگل فوتو، از تصاویر خود پشتیبان می گیرید؟

حتما این را می دانید که گوگل یک شرکت تبلیغاتی است و این سرویس رایگان را در ازای دریافت منافع و عادت های ما در اختیارمان قرار می دهد، به طوری که بتواند از این اطلاعات در تبلیغات خود استفاده کند. اما نوع اطلاعاتی که جمع آوری می کند بسیار فراتر از مجله ای است که آدرس خیابان ما را می داند و این اطلاعات را با مجلات مشابه به اشتراک می گذارد. گوگل هر جستجویی که وارد نوار آدرس می شود، هر وب سایتی که بازدید می کنیم را می شناسد، همچنین ایمیل هایی که فرستاده ایم همراه با محتوای همه آن ها را می داند.

به نظر شما گوگل با این داده ها چه کار می کند؟ چند سال پیش گوگل در درجه اول یک موتور جستجو بود که از داده های ما برای ارائه نتایج بهتر استفاده می کرد. سپس خدمات خود را به ارسال و دریافت ایمیل گسترش داد، و در حال حاضر از اطلاعات ما برای سازمان دهی صندوق ورودی ما استفاده می کند و سعی می کند پاسخ های ما را پیش بینی کند.

گوگل در یوتیوب و با استفاده از اطلاعات ما، فیلم هایی که فکر می کند بیشتر تمایل به تماشای آن ها داریم را نمایش می دهد. این فیلتر کردن می تواند ما را در معرض خطرهای جدی قرار دهد.

در حال حاضر و در اقدامی جدید، این شرکت می خواهد همه ما را در داخل خودروهای بدون راننده بنشاند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که گوگل با تمام اطلاعاتی که از هر سفر ما می داند، قصد انجام چه کاری را دارد؟ برخورد گوگل با اطلاعاتی که در گوگل درایو ذخیره می کنیم چیست؟ آیا می توانید از آن ها استفاده کنید؟ متاسفانه این همه ماجرا نیست.

  1. ما تنها اطلاعات شخصی مان را فاش نمی کنیم

آیا شما فرزند دارید؟ آیا شما با گوشی های هوشمند خود آن ها را دنبال کرده اید و هر حرکت آن ها را با یک ضربه ضبط کرده اید؟ همه ما این کار را انجام داده ایم و تصاویر و فیلم هایمان را برای آشنایان و دوستانمان ارسال کرده ایم؛ انجام این کار سخت نیست اما هنگامی که هر عکس به طور خودکار در سرورهای گوگل آپلود می شود، این شرکت اکنون اطلاعات فرزند شما را در اختیار دارد. آن ها اسکن تشخیص چهره را انجام داده اند و با الگوریتم ها رابطه شما با فرزندتان را محاسبه کرده اند.

در حال حاضر فرزند شما آنلاین است، پروفایل دارد و بدون هیچ رضایتی نظارت می شود و ما فقط می توانیم تصور کنیم که از این اطلاعات برای چه محصولات، خدمات و یا بدتر از آن، می تواند برای ده، بیست و یا سی سال آینده استفاده شود.

این موضوع فقط مربوط به کودکان نیست. حتی ممکن است یک حساب کاربری و یا یک وب سایت داشته باشید، اما اگر دوستانتان شما را در یک عکس تگ کنند، این شرکت اکنون اطلاعاتی درباره شما دارد. در حال حاضر چهره شما در آن پایگاه داده ذخیره شده است، آن هم نه از طریق خودتان بلکه از سوی دوستان یا آشنایانتان!

باید توجه داشته باشید که این سیستم ها طراحی شده اند تا در کنار خدماتی که به ما ارائه می دهند، کاملا زیرکانه تمام داده ها و اطلاعات ما را سرقت کنند.

در نهایت چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

در بعضی از جنبه ها، شما نمی توانید کار زیادی انجام دهید. شما هیچ کنترلی بر روی برخی از آن ها ندارید؛ به عنوان مثال شما نمی دانید که آیا دندانپزشک تان از پرونده شما به صورت آنلاین نسخه پشتیبان تهیه می کند یا خیر و یا این که آیا دوست تان عکسی از شما را در یک سرویسی که حتی از آن استفاده نمی کند، آپلود می کند یا نه. اما بر خلاف Equifax، که اطلاعات بیش از ۸۰۰ میلیون نفر و بیش از ۸۸ میلیون کسب و کار در سراسر جهان را جمع آوری کرده است و اخیرا اطلاعات اعتباری بخش وسیعی از جمعیت ایالات متحده را از دست داده است، شما می توانید انتخاب کنید که آیا از بسیاری از این سایت ها استفاده کنید یا خیر. شما مجبور نیستید از دراپ باکس، توئیتر و یا حتی گوگل استفاده کنید.

در مواردی که مشکل نقص داده ها رخ می دهد، اگر قبلا یک نسخه پشتیبان از آن ها را تهیه نکرده باشید به احتمال زیاد با مشکلات جدی مواجه خواهید شد و این تنها زمانی است که یک شرکت می تواند آسیب پذیر شود. بنابراین عدم استفاده از بسیاری از این خدمات، راهی برای کاهش شانس بروز این اتفاق است.

ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که هرگز نباید از یک سرویس خدمات ابری استفاده کنید. هنگامی که شما قصد انجام چنین کاری را دارید بهتر است سعی کنید حداقل از محصولات شرکتی استفاده کنید که می توان به آن اعتماد کرد، حتی اگر راهی ساده برای شناسایی آن ها وجود نداشته باشد. شما باید برخی از تحقیقات مورد نیاز را انجام دهید و حداقل، قبل از پذیرش شرایط استفاده از سرویس یک مرور کلی انجام دهید.

توجه داشته باشید، حتی اگر شما از هیچ یک از خدمات مبتنی بر فضای ذخیره سازی ابری استفاده نکنید و هرگز یک حساب کاربری را برای خود در

اگر خواستی، با این لینک از ما حمایت کن

پاسخ شما

looks_5نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
عدد چهار رقمی در تصویر را وارد کنید

برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.
اگر حساب گوگل دارید به راحتی وارید شوید

0 پاسخ وجود دارد

سوالات مشابه

برای دسترسی راحت به مطالب سایت ، اپلیکیشن سایت را نصب کنید
و لطفا بعد از نصب امتیاز دهید. با تشکر از حمایت شما
3 دوستدار 0 امتیاز منفی
2 پاسخ 1.7k visibility
0 دوستدار 1 امتیاز منفی
1 پاسخ 305 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ 120 visibility
ارسال شده در 11 آبان 1402 موضوع: موبایل توسط: مرجان
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 198 visibility

23.2k سوال

8.5k پاسخ

608 دیدگاه

9.6k کاربر

110 نفر آنلاین
0 عضو و 110 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 10455
بازدید دیروز: 10051
بازدید کل: 14946854
...