1 امتیاز مثبت 1 امتیاز منفی
135 بازدید
موضوع ویندوز توسط
ویرایش شده توسط

Memory compressio چیست؟

Memory compressio یک قابلیت جدید می باشد که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ آن را اضافه کرد و این ویژگی در ویندوز های ۷ و یا ۸ وجود ندارد. سیستم عامل های مک او اس و لینوکس نیز دارای همچین ویژگی می باشند.

بطور معمول اگر سیستم شما دارای ۸ گیگابایت رم باشد و برنامه های شما به ۹ گیگابایت رم نیاز داشته باشد، سیستم شما ۱ گیگابایت رم را درون Page File (جایی در پارتیشن ویندوز) ذخیره می کند که این کار باعث کندی خواندن اطلاعات می شود.

با memory compression دیتای ۹ گیگابایتی شما درر اصطلاح کمپرس یا فشرده می شود (مانند فشرده سازی فایل های با Zip) تا سیستم شما رم کم نیاورد.

برای مثال ممکن است شما ۶ گیگابایت اطلاعات کمپرس نشده و ۳ گیگابایت اطلاعات کمپرس شده دارید که اطلاعات کمپرس شده تنها ۱.۵ گیگابایت حجم می گیرد، پس بدین صورت شما می توانید ۹ گیگابایت اطلاعات را در ۸ گیگابایت رم ذخیره کنید.

آیا این کار سیستم را کند نمی کند؟ هم بله و هم خیر! فشرده سازی و خارج کردن از حالت فشرده سازی، منابع بیشتری از پردازنده (CPU) شما را اشغال می کند و باید این را بدانید که فشرده سازی اطلاعات همیشه انجام نمی شود و تنها در مواردی که ویندوز اینکار را ضروری بداند اتفاق می افتد.

اما در کل فشرده سازی و خروج اطلاعات از این حالت و استفاده بیشتر از منابع پردازنده، سریع تر از ذخیره اطلاعات در page file می  باشد.

آیا memory compression بد است؟!

مطمئنا فشرده سازی اطلاعات در memory compression بهتر از روش های دیگر می باشد و از روشی مانند ذخیره اطلاعات در page file بهتر می باشد.

همچنین باید این را در نظر داشته باشید که اینکار همیشه صورت نمی گیرد و تنها در مواقع ضروری ویندوز اینکار را انجام می دهد اما این قابلیت مقداری از منابع پردازنده شما را اشغال می کند، پس اگر شما به این فضای پردازنده نیز نیاز دارید بهترین راه ارتقاء رم سیستمتان بصورت سخت افزاری می باشد.

مشاهده جزئیات اطلاعات فشرده شده توسط رم را کامپیوتر

اگر می خواهید ببینید سیستم شما از memory compression استفاده می کند و اینکه چه مقدار از اطلاعات شما را فشرده کرده است، ابتدا Task Manager را باز کنید.

می توانید اینکار را با کلید های میانبر Ctrl+Shift+Esc استفاده کنید.

اگر Task Manager شما بصورت ساده باز شد بر روی گزینه More details کلیک کنید.

به تب Performance بروید و سپس گزینه Memory را انتخاب کنید. مقدار اطلاعات نوشته شده در داخل پرانتز (Compressed) همان میزانن اطلاعات فشرده شده می باشد.

برای مثال به تصویر زیر دقت کنید، سیستم در حال حاضر ۵.۶ گیگابایت رم اشغال کرده است و ۴۲۵ مگابایت از این حجم اطلاعات فشرده یا کمپرس شده می باشد.

اگر نشانگر ماوس خود را به بخش نمودار memory usage ببرید، می توانید اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید. در تصویر زیر میبینید که سیستم ۵.۷ گیگابایت رم مصرف کرده است که ۴۴۰ مگابایت آن اطلاعات فشرده شده می باشد که این ۴۴۰ مگابایت درواقع چیزی در حدود ۱.۵ گیگابایت می باشد که با فشرده سازی به این حجم رسیده است و برای شما ۱.۱ گیگابایت منابع نجات داده است.

با عدم وجود memory compression سیستم شما نیاز به ۶.۸ گیابایت حجم نیاز دارد که با این قابلیت ویندوز ۱۰ این نیاز به ۵.۷ گیگابایت رسیده است.

در نسخه های جدیدتر ویندوز ۱۰ مایکروسافت روش این ویژگی را عوض کرده است. دیگر شما با عبارتی مانند Compressed memory مواجه نمی شوید و تنها عبارت System  را مشاهده می کنید (شاید این کار برای جلوگیری از گیج شدن کاربران می باشد).

در نسخه Windows 10’s Creators ما compressed memory را می توانیم تنها در Memory details و بصورت عبارت System که فقط در حال استفاده ۰.۱ MB از رم میباشد را مشاهده کنیم.

این کار تنها برای جلوگیری از گمراه و گیج شدن کاربران عادی در مورد این قابلیت ویندوز می باشد.

اگر مشکلت حل شد و دوست داشتی، با این لینک از ما حمایت کن

پاسخ شما

نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی: (عدد چهار رقمی در تصویر را وارد کنید)

برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.
اگر حساب گوگل دارید به راحتی وارید شوید

سوالات مشابه

برای دسترسی راحت به مطالب سایت ، اپلیکیشن سایت را نصب کنید
و لطفا بعد از نصب امتیاز دهید. با تشکر از حمایت شما
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 23 بازدید
ارسال شده 29 آذر 1401 موضوع شبکه های کامپیوتری توسط بی نام
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 51 بازدید
2 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 271 بازدید
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 51 بازدید
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 42 بازدید

11.8k سوال

2.7k پاسخ

548 دیدگاه

5.4k کاربر

43 نفر آنلاین
0 عضو و 43 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 714
بازدید دیروز: 14468
بازدید کل: 10198392
...