ایجاد سوال
dark_mode
1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی
3.6k visibility
موضوع: ویندوز توسط:
ممکن است یک کامپیوتر چندین کاربر داشته باشد. در صورتی که بیش از یک نفر از رایانه ی استفاده می کنند، بهتر است برای حفظ امنیت و همچنین در نظر گرفتن سلیقه های شخصی هر کاربر در پیکربندی ظاهری ویندوز، هر شخص حساب کاریری جداگانه ای داشته باشد. هر حساب کاربری تنظیمات خاص خود را دارد مانند نام کاربری، رمز عبور، رنگ ها، صداهای رویدادها، تصویر پس زمینه و میز کار اختصاصی. علاوه بر این می توانید برای تعیین سطح دسترسی و قدرت هر کاربر از گروه های کاری استفاده نمایید. در این مطلب با نحوه ایجاد و مدیریت حساب های کاربری آشنا خواهید شد.
حساب کاربری یا User account
هر حساب کاربری شامل نام کاربری (Username) و رمز عبور یا گذر واژه (Password) می باشد. میزان اختیارات هر حساب کاربری، بستگی به نوع آن دارد. حساب کاربری در ویندوز می تواند یکی از انواع زیر باشد:
1- مدیر سیستم&nbsp(Administrator) : حساب کاربری مدیر، دارای اختیار کامل کامل بوده و می تواند تمام کارها مانند حذف و نصب برنامه ها، تغییر در تنظیمات سخت افزارها و مدیریت اطلاعات سایر کاربران را انجام دهد.
2- استاندارد (Standard) : کاربر استاندارد برای استفاده کاربران عادی سیستم مناسب است. این نوع کاربر، امکان اجرای برنامه ها، باز کردن فایل ها، ایجاد پوشه ، تغییر رمزعبور خود و همچنین تصویر کاربری خود را دارد ولی نمی تواند کارهایی که روی سایر کاربران یا مسائل امنیتی سیستم تاثیر دارد، انجام دهد.
3- مهمان&nbsp(Guest)(بخوانید گِست): این حساب کاربری برای کسانی که به ندرت از سیستم استفاده می کنند مناسب است. این نوع کاربر به صورت پیش فرض برای استفاده از رایانه نیاز به وارد کردن رمزعبور ندارد و کارهای محدودی را می تواند
روی سیستم انجام دهد.
زمانی که ویندوز نصب می شود، یک حساب کاربری از نوع مدیر سیستم با نام دلخواه ایجاد می شود. ایجاد حساب کاربری استاندارد و فعال کردن حساب مهمان در سیستم اختیاری است و توسط مدیر سیستم انجام می شود.
مدیریت حساب کاربری
برای مشاهده تنظیمات حساب کاربری و مدیریت آن مراحل زیر را انجام دهید:
کنترل پنل را باز کنید.
روی آیکن User Accounts در پنجره Control Panel کلیک کنید یا پس از باز نمودن منوی Start ، روی تصویر حساب کاربری کلیک کنید.
در پنجره ای که باز می شود، امکان انجام تنظیمات حساب کاربری فعلی وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.
image
تعیین و تغییر رمز عبور
برای بالابردن امنیت، بهتر است به حساب کاربری خود رمز عبور یا گذرواژه اختصاص دهید. برای تعیین رمز عبور، در پنجره User Accounts، روی گزینه Create a password for your account کلیک کنید در پنجره ای که باز می شود، در کادر New password رمز عبور جدید و برای جلوگیری از ورود اشتباه رمزعبور جدید، در کادر Confirm password ، مجددا رمزعبور را برای تایید آن وارد کنید. در قسمت Type
a password hint ، می توانید متن راهنمایی را برای یادآوری رمزعبور مشخص کنید، این متن راهنما در صورت تایپ اشتباه رمزعبور، نمایش داده می شود. با کلیک روی گزینه Create password رمزعبور به حساب کاربری اختصاص می یابد و در ورودهای بعدی به ویندوز باید این رمز وارد شود.
در صورتی که حساب کاربری دارای رمز عبور باشد، در پنجره User Accounts در زیر نام کاربری در سمت راست صفحه ، عبارت Password Protected مشاهده می شود و به جای گزینه ،Create password for your account گزینه Change your password برای تغییر رمزعبور و گزینه Remove your password برای حذف رمز عبور نمایش داده می شود.
نکته :برای تغییر رمز عبور، رمز عبور فعلی و رمزعبور جدید از شما پرسیده می شود.
تغییر تصویر حساب کاربری
تصویر حساب کاربری در صفحه ورود به ویندوز و در بالای منوی Start نمایش داده می شود. برای تغییر تصویر حساب کاربری، در پنجره User Accounts، روی گزینه Change your picture کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، یکی از تصاویر را انتخاب کرده یا با کلیک روی دکمه Browse for more picture تصویر دلخواهی را از سایر تصاویر موجود روی کامپیوتر، برای حساب کاربری خود انتخاب نمایید. با کلیک روی گزینه Change Picture ، تصویر حساب کاربری تغییر می کند.
تغییر نام حساب کاربری
برای تغییر نام حساب کاربری، در پنجره User Accounts، روی گزینه Change your account name کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، نام جدید را وارد کرده و روی گزینه Change Name کلیک کنید.
تغییر نوع حساب کاربری
برای تغییر نوع حساب کاربری، روی گزینه Change your account type در پنجره User Accounts، کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، نوع حساب کاربری مورد نظر (Standard یا Administrator) را انتخاب کرده و روی دکمه Change Account Type کلیک کنید.
مدیریت سایر حساب های کاربری
در صورتی که کاربر فعلی مدیر سیستم باشد، امکان مدیریت سایر حساب های کاربری با انتخاب گزینه Manage another account در پنجره User Accounts وجود دارد. در پنجره ای که باز می شود همه حساب های کاربری موجود روی سیستم مشاهده می شوند. برای مثال در این سیستم، یک حساب کاربری مدیر به نام admin و یک حساب کاریری استاندارد به نام student وجود دارد و حساب کاربری مهمان نیز غیرفعال است. برای مدیریت یک حساب کاربری، کافی است روی نام آن کلیک کرده و در کادری که باز می شود گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
نکته :در صورتی که حساب کاربری مهمان (Guest) غیرفعال باشد عبارت Guest account is off زیر نام کاربری آن نوشته شده است. برای فعال کردن حساب کاربری مهمان روی عبارت Guest کلیک کرده و در کادری که باز می شود، روی گزینه Turn on کلیک کنید(برای غیرفعال کردن مجدد آن، روی گزینه Turn off کلیک کنید).
اگر خواستی، با این لینک از ما حمایت کن

پاسخ شما

looks_5نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
عدد چهار رقمی در تصویر را وارد کنید

برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.
اگر حساب گوگل دارید به راحتی وارید شوید

0 پاسخ وجود دارد

سوالات مشابه

برای دسترسی راحت به مطالب سایت ، اپلیکیشن سایت را نصب کنید
و لطفا بعد از نصب امتیاز دهید. با تشکر از حمایت شما
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 61 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 572 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 44 visibility
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 48 visibility
ارسال شده در 29 آذر 1401 موضوع: شبکه های کامپیوتری توسط: بی نام
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 99 visibility

23.2k سوال

8.5k پاسخ

608 دیدگاه

9.8k کاربر

141 نفر آنلاین
0 عضو و 141 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 3251
بازدید دیروز: 6664
بازدید کل: 15793689
...