ایجاد سوال
dark_mode
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
123 visibility
موضوع: عمومی توسط:
ساماندهی بازار گوشی تلفن همراه با اجرای «طرح ملی ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» معروف به «رجیستری» به 11 سال پیش برمی گردد.

برای نخستین بار این طرح سال 1383 مطرح و اجرای آن دو سال به طول انجامید اما نتوانست موفقیت لازم را کسب کند.
پس از گذشت 10 سال، نخستین مرحله طرح رجیستری بیست و هشتم مهر امسال و با پایش آخرین شناسه‌های ترکیبی از گوشی و سیم کارت در شبکه های اپراتور موبایل آغاز شد.

اکنون این طرح در حال اجرا امکانی برای خریداران گوشی های تلفن همراه ایجاد کرده است تا آنان بتوانند با خیالی آسوده نسبت به خرید اقدام کرده و مطمئن باشند گوشی خریداری شده اصل است و نیز بدانند گوشی از مبادی رسمی وارد شده یا خیر و اگر از مبادی رسمی وارد نشده است از خرید منصرف شوند.
 راه های استعلام اصالت گوشی

خریداران گوشی های تلفن همراه برای آگاهی از اصالت گوشی می توانند پیش از نهایی کردن خرید خود شماره شناسه پانزده رقمی حک شده بر روی جعبه گوشی تلفن همراه را به سامانه#7777* ارسال کرده و پس از دریافت پیامک اصالت نسبت به خرید اقدام کنند.

همچنین خریداران می توانند با دریافت برنامه نرم افزاری جدید شناسایی گوشی های تلفن همراه از سامانه های ارائه کننده این نرم افزارها و نصب آن روی گوشی قدیمی خود و قراردادن آن روی گوشی که قصد خرید دارند از اصالت گوشی مطمئن شوند.

علاوه برآن این سامانه و برنامه نرم افزاری این امکان را در اختیار خریداران گذاشته است تا از نو یا کارکرده بودن گوشی جدید آگاه شده و سپس آن را بخرند.

خریداران می توانند با نصب سامانه دولت همراه روی تلفن های همراه خود از طریق ارسال#4* برای دریافت اصالت گوشی تلفن همراه اقدام کرده و خرید مطمئنی داشته باشند.

خریداران باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر هنگام ارسال شناسه بین المللی درج شده بر جعبه های گوشی ها پیام غیرمجاز روی صفحه نمایش داده شد از خرید این نوع گوشی اجتناب کنند؛ زیرا چنین گوشی از مبادی رسمی وارد نشده است و امکان دریافت شبکه های تلفن همراه کشور را ندارد.
رجیستری؛ سدی برابر قاچاق گوشی همراه

طرح ملی ثبت گوشی در شبکه که یک بار در سال 1385 به مرحله اجرا درآمد و به دلیل های مختلف شکست خورد در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی های قاچاق مطرح و پیگیری شد.

پس از روی کارآمدن دولت دوازدهم طرح رجیستری دوباره در دستور کار قرار گرفت و مطالعات کارشناسانه آن ادامه یافت تا آنکه بیست و هشتم مهرماه امسال طبق گزارش ها و وعده های قبلی داده شده طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه وارد مرحله نخست خود که مرحله پایش بازار بود، شد.

مرحله پایش بازار با رصد بازار تلفن همراه کشور آمار دقیقی از انواع گوشی های تلفن همراهی که چه از راه قانونی و چه از راه های غیرقانونی وارد کشور می شوند به دست آورد و علاوه بر آن همه گوشی های فعال در شبکه تلفن همراه کشور را ثبت کرد.

پس از پایان این مرحله، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در 2مرحله محصولات شرکت های مختلف تلفن همراه را مشمول رجیستری کرد که مهمترین آن گوشی ها و تبلت های شرکت اپل بود.

سپس گوشی های مدل موتورولا، بلک بری، گوگل پیکسل و ال.جی مشمول اجرای این طرح شدند.

مدل های «اس9» و «اس9پلاس» گوشی تلفن همراه سامسونگ از هشتم اسفند مشمول اجرای طرح شدند و رجیستری مدل های باقیمانده گوشی های سامسونگ به پانزدهم فروردین سال آتی موکول شد.

تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود که فقط 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش های وارداتی مانند ورود همراه مسافر تامین می شود.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات گوشی تلفن همراه از مبادی رسمی کشور در 10 ماه امسال با رشد 98درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به 2 میلیون و 361 هزار دستگاه به ارزش 342 میلیون و 828 هزار دلار رسیده است.

بر اساس آخرین آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم واردات تلفن همراه از مبادی رسمی به کشور در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 93 درصد و درآمد گمرکی از این محل را 150 درصد رشد کرد.
اگر خواستی، با این لینک از ما حمایت کن

پاسخ شما

looks_5نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
عدد چهار رقمی در تصویر را وارد کنید

برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.
اگر حساب گوگل دارید به راحتی وارید شوید

0 پاسخ وجود دارد

سوالات مشابه

برای دسترسی راحت به مطالب سایت ، اپلیکیشن سایت را نصب کنید
و لطفا بعد از نصب امتیاز دهید. با تشکر از حمایت شما
2 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ 76 visibility

23.2k سوال

8.5k پاسخ

608 دیدگاه

9.9k کاربر

53 نفر آنلاین
0 عضو و 53 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 10052
بازدید دیروز: 9738
بازدید کل: 16247945
...